Evenimente / Activităţi în teritoriu
Pentru detalii accesați https://mtender.gov.md/tenders/ocds-b3wdp1-MD-1753344578598
- Detalii
- Accesări: 182
Astăzi, primarul or. Fălești, Alexandr Severin, a semnat Acordul de Colaborare între Primăria orașului Fălești și Asociația Obștească Asociația Părinților Persoanelor cu Dizabilități ,,Eternitate" din orașul Fălești. Astfel Primăria or. Fălești va fi partener în cadrul proiectului ,,Parteneriate locale pentru eficiență energetică în serviciile sociale” și va beneficia de elaborarea ,,Planului local integrat privind energie și climă”. Alexandr Severin, mulțumește d-nei Ludmila Jalbă pentru încrederea acordată și este sigur că acest parteneriat va fi esențial pentru dezvoltarea comunității și va aduce numai beneficii semnificative în diferite domenii precum: proiecte sociale, infrastructură și mediu, eficiență energetică și dezvoltare economică.
- Detalii
- Accesări: 231
La 5 iulie, curent, în or. Ungheni, s-a desfășurat Turneul de mini-fotbal ”Cupa Autorităților Publice Locale”, la care a participat și echipa primăriei or. Fălești. Acest eveniment a fost organizat cu ocazia dării în exploatare a stadionului municipal Ungheni, care a fost renovat conform standartelor internaționale și care s-a ales cu o suprafață de joc acoperită cu înveliș sintetic de ultimă generație.
La startul competiției s-au aliniat șase echipe reprezentând APL a municipiului Ungheni – 2 echipe, primăria Fălești, Călărași, Comrat și consiliul raional Glodeni.
Aducem sincere mulțumire organizatorilor: primăria mun. Ungheni și Asociația Teritorială de Fotbal Ungheni, pentru invitație și organizare impecabilă a turneului.
- Detalii
- Accesări: 270
La data de 24 iunie, tinerii voluntari ”Tinerii în acțiune ”PIONEERS””, au beneficiat de o excursie planificată în or. Iași, România. Această excursie este o răsplată a administrației publice locale a or. Fălești pentru cei mai activi tineri voluntari din localitatea noastră, care pe parcursul anului au fost implicați in diferite activități de voluntariat în folosul comunității.
Participanții excursiei au vizitat unul dintre cele mai frumoase orașe turistice de pe teritoriul României, trecând prin așa locații ca: parcul ”Copou” – un loc de liniște și relaxare pentru locuitorii acestei urbe, deasemenea vizitarea Catedralei Mitropolitane, biserica Trei Ierarhi, făcând cumpărături în Palas Mall și desigur vizitând bojdeuca marelui scriitor Ion Creangă, unde au ieșit de sub penița sa multe opere frumoase îndrăgite de toți.
Sperăm că participanții acestei excursii au petrecut timpul frumos și cu plăcere vizitând niște puncte cheie al istoriei, culturii și vieții cotidiene a or. Iași și zonei Moldovei. Suntem bucuroși că tinerii au rămas cu amintiri frumoase și emoții pozitive de la această zi, petrecând timpul alături de prieteni și colegi, legând prietenii adevărate și colectând amintiri frumoase.
- Detalii
- Accesări: 307























