msing


 

 Astăzi, în sala Palatului Raional de Cultura ”Mihai Volontir” or. Fălești, a fost organizată o activitate dedicată sărbătorii profesionale ”Ziua lucrătorului medical și a farmacistului”. Sala palatului a fost gazdă pentru cadrele medicale din raionul și or. Fălești. În cadrul activității cu un cuvânt de felicitare au urcat în scena primarul or. Fălești, Alexandr Severin, președintele consiliului raional Fălești, Vadim Roșca, șefa IMSP CS Fălești, Nina Sceaslivîi, șef interimar IMSP SR Fălești, Sergiu Albu și reprezentantul cancelariei de stat în teritoriu Ion Buzinschi. În discursul său domnul primar a evidențiat importanța și aportul cadrelor medicale, care dau dovadă de profesionalism zi de zi în munca lor titanică. Ei sunt acei piloni care stau la baza unei societăți sănătoase și puternice, sunt acei profesioniști care în situații de criză acordă ajutorul medical de calitate și tratament bolnavilor, pentru toate aceste lucruri le dorim să aibă parte de sănătate, bucurii, fericire, realizări profesionale și pacienți recunoscători.

18 06 2026 web

  Pe lângă scenariul artistic compus din piese muzicale și dansurile prezentate de dansatori unii angajați ai instituțiilor medicale au fost premiați cu diplome de merit pentru activitate ireproșabilă în domeniul medical de către primăria or. Fălești, consiliul raional Fălești, Ministerul Sănătății și Parlamentul Republicii Moldova.

 Sincere mulțumiri și respect din partea comunității pentru munca asiduă depusă, dăruire de sine și pentru aportul adus populației noastre.

  La mulți ani, mult stimați medici, asistenți medicali, felceri, surori medicale și farmaciști!

  Să aveți o zi plină de lucruri frumoase și bucurii.

Mai multe fotografii