Noutăţile primăriei
Astăzi, 25 aprilie 2025, în orașul Fălești, a fost organizat un miting de comemorare a participanţilor la lichidarea avariei la centrala atomo-nucleară de la Cernobîl.
Acest tragic eveniment s-a produs la data de 26 aprilie 1986, ora 1:23 minute noaptea la centrala atomo-nucleară Cernobîl în apropierea or. Pripeati, regiunea Kiev, Ucraina. La reactorul nr. 4 al centralei nucleare, s-a produs o deflagrație provocând cea mai mare catastrofă nucleară civilă pâna la acel moment, consecințele căreia sunt resimțite până în zilele noastre.
La manifestația de astăzi au fost prezenţi primarul or. Fălești, conducerea raionului, funcționari publici, reprezentanții SAM Fălești, IP Fălești, Asociația Veteranilor din Cernobîl, veterani. De asemenea în cadrul activităților de comemorare au fost prezenți trei preoți, care au ținut o slujbă de pomenire în cinstea lichidatorilor avariei de la Cernobîl, care astăzi nu mai sunt printre noi.
Întreaga omenire este recunoscătoare participanților la înlăturarea consecinţelor avariei pentru devotamentul şi dăruirea de care au dat dovadă la înlăturarea și stoparea răspândirii radiației pe suprafețe mai mari de teritorii.
- Detalii
- Accesări: 270
Primăria orașului Fălești informează că în perioada 15 aprilie - 29 aprilie 2025
va fi organizat tradiționalul Iarmaroc de Paști.
Târgul de profil va fi amenajat pe strada pietonală ”ALEXANDRUL CEL BUN”.

La iarmaroc vor fi comercializate produse de panificație și artizanat
specifice Sărbătorilor de Paști: pască, cozonac, dulciuri, suvenire.
Invităm agenții economici și persoanele fizice (ce dețin acte corespunzătoare) să participe la Iarmaroc.
- Dosarul de participare se depune la sediul Primăriei or. Fălești, et. 3, biroul 4.a
- Dosarul de înscriere trebuie să conțină următoarele documente:
1) cerere-tip pentru eliberarea autorizației de funcționare temporară;
2) certificatul de înregistrare;
3) buletinul de identitate;
4) certificat producător;
5) certificări ale produselor ce vor fi vândute sau declarație pe proprie răspundere;
6) pentru activitatea de comercializare cu produse alimentare este necesară prezentarea documentelor de avizare sanitar-veterinară, echipament corespunzător păstrării preparatelor;
7) bonul de plată..
Cu stimă,
Primarul orașului Fălești, Alexandr Severin
Pentru informații: Primăria or. Fălești, et. 3, biroul 4.
Tel.: 0259 4-90-42. / 067317771, Anna Ursachi
Ore de primire: Luni-vineri. Ora: 09:00 - 15:00
- Detalii
- Accesări: 366
La 8 aprilie curen, în or. Fălești, cu ocazia Zilei Internaționale a Romilor, a fost organizat un meci de fotbal între echipele: s. Scumpia și echipa Vocea Romilor.
La startul meciului a fost prezent și primarul or. Fălești, Alexandr Severin, care le-a urat succes sportivilor și le-a mulțumit pentru promovarea modului sănătos de viață și practicarea sportului amator. La finalul scurgerii timpului regulamentar învingătoarea a fost desemnată echipa Vocea Romilor, care a câștigat cu scorul de 12:5 astfel câștigând trofeul ”Cupa prieteniei”.
La festivitatea de premiere primarul or. Fălești a premiat echipele participante cu cupe și diplome de merit, iar mediatorul comunitar Arap Iacob, a decorat cu cupe cei mai buni jucatori a meciului.
Cel mai de preț aspect al meciului a fost că la finalul jocului în ciuda scorului și rivalității sportive fiecare sportiv a rămas cu dispoziție bună și relații de prietenie.
Pe această cale transmitem sincere felicitari și urări de bine tuturor locuitorilor or. Fălești de etnie romă.
- Detalii
- Accesări: 345
- Detalii
- Accesări: 336
An de an la 26 martie, în or. Fălești, se cinstește memoria eroilor căzuți pentru eliberarea orașului și a raionului Fălești de sub ocupația fascistă în perioada celui de-al II război mondial.
Cu această ocazie administrația publică locală în semn de recunoștință și mulțumire a organizat o activitate de depunere de flori la mormântul ostașilor căzuți pe câmpul de luptă, care se află în scuarul monumentului ,,Eroului Necunoscut” din orașul Fălești.
La eveniment au participat conducerea primăriei or. Fălești și consilierii locali.
Acest eveniment de comemorare este un omagiu și o recunoștință adusă ostașilor, care au căzuți în luptele de eliberare a raionului și or. Fălești.
Amintire veșnică eroilor căzuți pe câmpurile de luptă.
- Detalii
- Accesări: 205
- Detalii
- Accesări: 364
La 9 martie curent, Primăria orașului Fălești, a organizat turneul sportiv la volei bărbați, ”Cupa Primarului 2025”, consacrat eroilor căzuți în conflictul armat de pe Nistru.
La startul turneului s-au aliniat 8 echipe, atât din raionul Fălești, cât și invitați din alte localități. Echipele au fost repartizate în două grupe a câte patru echipe fiecare. După meciurile disputate în grupe în semifinale s-au calificat patru echipe care s-au duelat pentru accederea în finala competiției. Astfel, la finele competiției, clasamentul final arăta în felul următor:
Locul I - primăria Fălești
Locul II - mun. Ungheni
Locul III – mun. Bălți
Locul IV – Testarea Auto nr.1
La etapa de premiere echipele, care au ocupat locurile fruntașe, au fost decorate de către primarul or. Fălești, dl. Alexandr Severin, cu cupe sportive, medalii și diplome de gratitudine.
Administrația Publică Locală a or. Fălești, aduce sincere mulțumiri tuturor reprezentanților echipelor, care au acceptat invitația la turneu și dorim ca pe viitor la fel să ne bucure cu prezența. De asemenea, transmitem mulțumiri pentru suportul în organizare administrației I.P.L.T.,,Mihai Eminescu“ or. Fălești, pentru punerea la dispoziție a sălilor sportive. Arbitrilor turneului, care au oficializat disputarea meciurilor, le aducem cuvinte de mulțumire pentru munca depusă și voluntariat.
Nu în ultimul rând, mulțumim echipei primăriei or. Fălești pentru dăruire și spirit de luptă, demonstrat pe perioada desfășurării meciurilor și le spunem:
”Băieți, sunteți cei mai buni!”. Succese mari în continuare! Să știți că ne mândrim cu voi!
- Detalii
- Accesări: 406


















