msing


 

Evenimente / Activităţi în teritoriu

  Astăzi, 9 mai, în orașul Fălești, a fost organizat un miting de comemorare dedicat Zilei Victoriei.  

  Participanții la acest miting au adus un omagiu de recunoștință veteranilor rămași în viață, ostașilor căzuți  pe câmpul de luptă,  și respectul deplin pentru cerul senin și pacea pe pământ.  

  Slujba de pomenire în cinstea celor căzuți pe câmpul de luptă a fost oficializată de parohul Ian Pelin, în memoria ostașilor care și-au pierdut viețile în cel mai crunt război pentru viitorul nostru comun. De asemenea cu cuvinte de mulțumire veteranilor în fața celor prezenți s-au adresat: primarul or. Fălești, Alexandr Severin, președintele interimar al consiliului raional Fălești, Paladi Tudor, șeful cancelarie de stat in teritoriu, Ion Buzinschi și președintele asociației de veterani, Bobu Valeriu.

  La finalul activității toți cei prezenți au depus câte un buchet de flori în memoria celor căzuți pe câmpul de luptă în semn de respect și recunoștință.

  De asemenea plecăciuni până la pământ unicului veteran rămas în viață din or. Fălești, Cușnir Serghei și celor patru văduve, soții ale veteranilor de război, care la fel au fost felicitate de primarul or. Fălești.

  Memorie eternă eroilor și pace tuturor!

  Mai multe fotografii

  La 8 mai curent, în centru or. Fălești, str. Alecxandru cel Bun (pietonală) a fost inaugurat expo-târgul universal, ediția a XI-a, Primăvara la Fălești. 

  Acest târg a fost organizat de către Camera de Comerț și Industrie a Republicii Moldova, filiala Bălți, cu suportul primăriei or. Fălești și Consiliului raional Fălești, Secția Economie.

  La deschiderea târgului au participat reprezentanții Camerei de Comerț Bălți, primarul or. Fălești, dl. Alexandr Severin, reprezentanții Secției Economie, care au salutat agenții economici prezenți la târg.

  Inaugurarea Expotârgului este de acum o tradiție frumoasă și de bun augur pentru or. Fălești, de care beneficiază locuitorii cât și oaspeții orașului.

  Activitatea târgului se va desfășura în perioada 8-12 mai curent. Îndemnăm toți locuitorii orașului Fălești să viziteze expo-târgul ”Primăvara la Fălești”.

  Mai multe fotografii

  La, 26 aprilie, în incinta Centrului de Creație și Agrement pentru Copii și Tineri ”Eleonora Găină” a fost sărbătorită ,,Ziua Lucrătorului din Gospodăria de Locuinţe şi Deservire Comunală”. Această sărbătoare este marcată în ce-a de a patra duminică a lunii aprilie.

  Administrația publică locală în parteneriat cu Centru de Creație și Agrement pentru Copii și Tineri ”Eleonora Găină”, au pregătit un concert muzical inedit al discipolilor centrului de creație pentru toți angajații ÎM ”DPGCL” or. Fălești.

  La activitatea culturală au praticipat primarul or. Fălești, Alexandr Severin, administrația ÎM ”DPGCL” or. Fălești și angajații întreprinderii.

  Primarul or. Fălești a venit cu un mesaj de felicitare pentru toți locrătorii din domeniul comunal, subliniind importanța în viața de zi cu zi a lucrătorilor întreprinderii comunale pentru localitate. De asemenea dăruirea și receptivitatea de care dau dovadă la îndeplinirea lucrărilor efectuate pentru a ne aduce confortul și ordinea necesară în orașul nostru.

  Vă dorim sincere felicitări urări de bine, bunăstrare și liniște sufletească lângă cei dragi sufletului. Toată comunitatea noastră este recunoscătoare pentru munca depusă de dumnevoastră.

  La Mulţi Ani, tuturor lucrătorilor din domeniul Gospodăriei de Locuinţe şi Deservire Comunală și noi forţe întru prosperarea orașului Fălești!

  Mai multe fotografii

Anunt

  Astăzi, 26 aprilie 2024, în orașul Fălești, au fost comemorați participanții la lichidarea avariei la centrala atomo-nucleară de la Cernobîl.

  S-au scurs deja 38 ani, de la cea mai mare avarie nucleară din istoria omenirii, care s-a produs în anul 1986. La ora 1:23 minute noaptea, la reactorul nr. 4 al centralei nucleare, s-a produs o deflagrație provocând cea mai mare catastrofă nucleară civilă pâna la acel moment, consecințele căreia sunt resimțite până în zilele noastre.

  La manifestația de astăzi au fost prezenţi primarul or. Fălești, conducerea raionului, funcționari publici, reprezentanții SAM Fălești, IP Fălești, Asociația Veteranilor din Cernobîl, veterani și elevi ai instituțiilor de educație din localitate.

  La finele activității in memoria participanților la lichidarea avariei de la Cernobil, care au trecut în nefiinţă s-a ținut un minut de reculegere și au fost depuse flori.

  Mai multe fotogtrafii

Agenția Teritorială de Asistența Socială Nord-Vest Fălești 
anunță concurs pentru ocuparea funcțiilor vacante din cadrul STAS-ului Fălești de  

asistent social comunitar la primăria orașului Fălești 2 un.

  Cei interesați vor depune dosarul la  următoarea adresă: str. Ștefan cel Mare 81, Agenția Teritorială de Asistența Socială Nord Vest, biroul nr. 25.

Dosarul va conține:

- formular de participare la concurs,
- copia diplomei de studii,
- copia  buletinului de identitate însoțită de fișa personală,
- CV (curriculum vitae),
- adeverință medicală pentru determinarea aptitudinii profesionale;
- documente ce atestă experiența profesională (copia carnetului de muncă, certificate privind activitatea profesională desfășurată după data de 1 ianuarie 2019 sau alte documente confirma
tive).
Se acceptă candidați la funcția de asistent social comunitar cu studii medii de specialitate, superioare sau echivalente, în asistență socială, pedagogie, drept, medicina.


Cunoștințe:

1) Cunoașterea actelor normative în domeniu de activitate;
2) Cunoașterea modului de funcționare a instituției;
3) Cunoștințe de operare la calculator: Word, Excel, PowerPoint, Internet;
4) Cunoaște limba română citit, scris și vorbit, limba rusă la nivel mediu: citit, vorbit, scris.


Data limită de depunere a documentelor – 
30 aprilie  2024
Telefon de contact: 067733374, 067733375

  Anual, la data de 14 aprilie, în întreaga lume se desfășoară ”Ziua Internațională a Faptelor Bune”.

  Anul acesta la această mișcare internațională, s-au alăturat și tinerii voluntari din localitatea noastră. Pentru ziua de duminică, primăria or. Fălești a acceptat inițiativele venite din partea Centrului de Creație și Agrement pentru Copii ”Eleonora Găină” și IP LT ”A. Pușkin”. Cheltuielile de organizare a activităților au fost suportate de primăria or. Fălești.

  Tinerii de la centrul de creație au renovat băncile și urnele din parcul central, unde se relaxează locuitorii și oaspeții urbei, iar grupul de elevi de la IP LT ”A. Pușkin”, au renovat indicatorul ”FĂLEȘTI” la intrarea în oraș din direcția mun. Bălți, astfel, dând culoare unui obiect urban, ajutând călătorii care tranzitează localitatea să identifice locația mai ușor.

  Trebuie de menționat faptul că, la această mișcare, au luat parte mai multe instituții, grupuri și organizații din localitate cu care ne mândrim și considerăm că un lucru frumos făcut din inimă aduce satisfacție tuturor. Aveți tot respectul nostru pentru faptele bune îndeplinite.

  Să fiți la fel de activi și in viitor, să vă pese de locul unde trăiți!

  Mai multe fotogtrafii

  Astăzi, în incinta primăriei or. Fălești, a fost semnat acordul de colaborare între primăria or. Fălești în persoana primarului Alexandr Severin și A.O. Societatea de Cruce Roșie din Moldova, reprezentată de  directoarea executivă, Diana Lungu.

  Scopul prezentului acord semnat între părți este de a consolida un parteneriat strategic în localitate și de a intensifica eforturile în a aduce beneficii comunității prin proiecte și acțiuni umanitare. Credem că munca, care se va desfășura în această direcție, va fi benefică pentru toți locuitorii or. Fălești.

  Într-un ceas bun!

  La 31 martie curent, în incinta IP LT ”Mihai Eminescu”, or. Fălești, a fost organizată competiția sportivă la tenis de masă ”Cupa Primarului 2024”, consacrată eroilor căzuți în războiul din Afganistan.

  La startul competiție s-au aliniat 10 echipe de sportivi din mai multe localități ale raionului Fălești.

  La deschiderea oficială a competiției au fost prezenți: primarul orașului Fălești, Alexandr Severin, președintele Asociației Veteranilor din Afganistan, Victor Marian, veterani și reprezentanți ai echipelor.

  După desfășurarea meciurilor din grupe și a semifinalelor, echipele calificate în finala mică (locul III), au fost echipa primăriei Albinețul Vechi și echipa primăriei Horești. Învingătoare fiind desemnată echipa primăriei Horești.

  Finala mare (locul I și II), devenind deja o tradiție frumoasă, a fost disputată între campioana și vicecampioana ediției 2023, echipa primăriei or. Fălești și echipa primăriei s. Pîrlița. Într-un final și în urma unei lupte strânse câștigătoarea „Cupei Primarului 2024” la tenis de masă, cu scorul de 2:1 a fost desemnată echipa primăriei or. Fălești.

  Administrația Publică Locală a or. Fălești, aduce sincere mulțumiri administrației I.P.L.T. ,,Mihai Eminescu“, pentru acceptul desfășurării competiției în sala sportivă a instituției, persoanelor implicate în organizarea și desfășurarea cu succes a competiției și desigur, tuturor echipelor care au acceptat participarea.

  Nu în ultimul rând mulțumim sportivilor echipei primăriei or. Fălești pentru plasarea pe  locul I și le urăm realizări frumoase atât pe plan sportiv cât și profesional.

  Mai multe fotografii